سخن روز /
اخبار پدافندغیرعامل

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری سمنان:  

رصد، پایش و شناسایی انواع تهدیدات مهم ترین وظیفه رابطین پدافند غیرعامل است
 

مدیرکل پدافند غیر عامل استانداری سمنان در جلسه هم اندیشی و برنامه ریزی برای اجرای طرح ها و برنامه ها ی حوزه پدافند غیر عامل در سطح شهرستانهاکه باحضوررابطین پدافند غیرعامل فرمانداریهادر استانداری سمنان برگزار شده بود مهمترین وظیفه رابطین پدافند غیرعامل فرمانداریها را رصد ، پایش و شناسایی انواع تهدیدات در سطح شهرستان در عرصه پدافندغیرعامل برشمرد.

ایرج کار خائی افزود:برای اجرای برنامه های پدافند غیرعامل باید از همه ی پتانسیل های وظرفیتهای موجود درسطح شهرستان بهره گرفت و ضمن توجه جدی به تهدیدات و راهکارهای عملی برای مقابله با آنها را طرحی وبرنامه ریزی و اجرا نمود.

مدیر کل پدافند غیر عامل استانداری در ادامه از زحمات و تلاش های رابطین و درسال گذشته به ویژه در هفته پدافند غیر عامل تقدیر و تشکر نمود و اظهار امیدواری نمود امسال نیز همانند سال گذشته ،اقدامات و پیگیری های لازم به منظور تحقق اهداف و رسالتهای پدافندغیر عامل و عملیاتی نمودن برنامه های مورد نظر با قوت وقدرت دنبال شده تا در راستای تحقق منویات و انتظارات مقام معظم رهبری و دولت تدبیر و امید در حوزه حساس دفاعی و راهبردی پدافند غیر عامل گام های موثری برداشته شود.

وی با اشاره به گستردگی استان و وجود راههای ارتباطی و گلوگاهای متعدد ورودی وزمینه های موجود ،یکی از آسیب پذیری های مهم را حوزه زیستی دانست و مشارکت همه دستگاها را به منظور رصد و مقابله با تهدیدات زیستی و بیو تروریستی به ویژه تأمین سلامت آب سالم آشامیدنی مردم و حفظ منابع و زیر ساخت ها ی موجود در این حوزه را خواستار شد.

دبیر شورای پدافند غیر پدافند غیر عامل استان، برنامه ریزی جهت بازدید های مستمر از زیر ساخت ها و مراکز حساس، مهم ، ضروری و خدمات رسان استان و ارائه هشدار ها و تذکرات لازم جهت رفع نواقص و خلاء های حفاظتی موجود و مصون سازی و رعایت الزامات و ملاحظات پدافند غیر عامل در آنها از جمله تأمین و استقرار مولد های برق اضطراری ،به منظور پیشگیری از وقفه در خدمت رسانی به مردم درشرایط بحرانی را به عنوان یکی از مهم ترین رسالت ها پدافند غیر عامل مورد تاکید قرار داد.

کارخائی با اشاره به حملات سایبری اخیر ، حوزه فناوری و رایانه ای را به عنوان یکی دیگر از نقاط مهم و مورد توجه دشمن یاد نمود که ضرورت دارد دستگاهای فعال در این حوزه با شناسایی نقاط و گلوگاههای آسیب پذیر آن،نسبت به تأمین امنیت حوزه حساس سایبری بویژه در بخش انرژی اقدام نمایند.

وی با بیان اینکه اقدامات لازم جهت تهیه طرح جامع پدافند غیر عامل استان نهایی و قرار داد اجرای طرح با شرکت مجری منعقد شده است ،بر لزوم مشارکت و همکاری رابطین پدافند غیر عامل فرمانداری ها با مجری تهیه طرح مذکور تأ کید نمودند.

مدیر کل پدافند غیر عامل استانداری آموزش ومانور را از دیگر برنامه های بسیار مهم و دارای اهمیت در حوزه پدافند غیر عامل برشمرده واز رابطین خواست با برنامه ریزی و هماهنگی لازم با این اداره کل نسبت به برگزاری دوره های اموزشی عمومی و تخصصی پدافند غیر عامل برای مدیران و کارکنان دولت و اقشار مختلف مردم با هدف اطلاع رسانی و فرهنگ سازی و انجام مانور و رزمایش به منظور سنجش میزان هماهنگی وآمادگی دستگاههای اجرایی و واحد های امدادی در شرایط بحران وخطر اقدام نمایند.

دبیر شورای پدافند غیرعامل استان حوزه ی فنی و کالبدی را از دیگر حوزه های مهم پدافند غیر عامل دانسته و نظارت لازم بر تهیه ی پیوست پدافند غیر عامل طرح هاو پروژه های مهم و حساس و عملیاتی نمودن مبحث 21 مقررات ملی ساختمان و رعایت الزامات و ملاحظات پدافند غیر عامل در کلیه ی ساخت وساز ها با همکاری شهرداری ها ،دهیاری ها و سازمان نظام مهندسی ساختمان در شهرستانها رامورد تأکید قرار داد.

مدیر کل پدافند غیر عامل از رابطین خواست پیگیری و هماهنگی لازم را به منظور تشکیل منظم جلسات شورای پدافند غیر عامل شهرستان،ارائه طرح ها ،برنامه هاو ایده های نو وخلاق در حوزه های مختلف پدافند غیر عامل و تعیین رابطین ادارات در سطح شهرستانها اتخاذ نمایند.

در ادامه رابطین پدافند غیر عامل فرمانداری ها ضمن ارائه گزارش اقدامات سال 96 و برنامه های خود در سال 97،دیدگاهها و پیشنهادات خود را در حوزه های مختلف مطرح نمودند.

 
مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری سمنان:
 
حفاظت و امنیت آمار و اطلاعات مردم در ثبت احوال امر ضروری است
 

مدیر کل پدافند غیر عامل استانداری سمنان در جلسه کمیته پدافند غیر عامل اداره کل ثبت احوال استان سمنان که با حضور مدیر کل ثبت احوال استان و معاونین تشکیل شده بود برحفاظت و امنیت آمار و اطلاعات مردم در ادارات ثبت و احوال بعنوان یک اقدام پدافند غیر عامل تاکید کرد.

ایرج کارخائی افزود ثبت احوال ازجمله مراکز و دستگاه های مهم در حوزه پدافند غیر عامل است که محل ذخیره اطلاعات و آمار مردم و اسناد هویتی شهروندان و پایگاه اطلاعات جمعیتی است که از این لحاظ در حوزه ی حفاظت و امنیت سایبری و حوزه ی فناوری باید همواره و مستمر مورد توجه و دقت لازم قرار بگیرد.

وی افزود از لحاظ پدافند غیر عامل اداره ثبت و احوال هم از لحاظ استحکامات فیزیکی و کالبدی و هم از لحاظ امنیت سیستم های کامپیوتری و کنترل و حفاظت از بایگانی های موجود بسیار مهم هستند. دبیر شورای پدافند غیر عامل استان همچنین دراین جلسه برکنترل اتاق سرورها، نصب علائم هشدار دهنده، استقرار آنتی ویروس برروی تمامی سیستم ها و ایجاد مولد های برق اضطراری در اداره کل ثبت احوال تاکید نمود.

کارخائی در ادامه با اشاره به سفارش قرآن کریم که از مومنین میخواهد هر نیرویی در قدرت دارید برای مقابله با دشمنان آماده سازید گفت: در این آیه به هر نوع امکانات نظامی و غیر نظامی اشاره دارد و رسالت و اهداف پدافند غیر عامل هم تقویت و استفاده از امکانات غیر نظامی برای ایجاد مصونیت در جامعه است.

مدیر کل پدافند غیر عامل شناخت آسیب پذیری ها در بخش ها و عرصه های مختلف بسیار ضروری برشمرد و افزود همواره دشمنان از نقطه آسیب پذیری برای هجمه و اهداف خودشان استفاده می کنند .

بنابراین رصد، شناسایی و برطرف کردن نقاط آسیب پذیر از برنامه ها و اهداف حوزه پدافند غیر عامل در استان سمنان می باشد.

در این جلسه همچنین مدیر کل ثبت احوال استان سمنان از اقدامات و فعالیت های مناسب برای حفاظت از سیستم های فناوری موجود در ادارات ثبت احوال استان سمنان اشاره کرد و افزود رصد مسائل پدافند سایبری در ثبت احوال از اولویت ها و اهداف کارهای این سازمان برای حفاظت از اطلاعات و داده های مختلف مردمی است

مهندس قندالی جداسازی اینترنت از اینترانت را در سیستم های کاری ثبت احوال از گام های مهم برای امنیت سایبری برشمرد و افزود با انجام ملاحظات و الزامات پدافند غیر عامل در ادارات ثبت احوال استان تاکنون هیچگونه رخنه یا خدشه ای به بانک اطلاعات و آمار موجود ایجاد نگردیده است.

وی همچنین ایجاد و استقرار برق اضطراری در ثبت و احوال را از اولویت های این سازمان در سال 97 عنوان کرد .

در ادامه دیگر اعضای کمیته پدافند غیر عامل اداره کل ثبت و احوال استان پیشنهادات و نقطه نظرات خودشان را در خصوص مسائل مرتبط با پدافند غیر عامل مطرح نمود .

 

مدیرکل پدافند غیرعامل استان سمنان خبرداد

مصون‌سازی حوزه انرژی در برابر حملات سایبری و تدوین طرح جامع پدافند غیرعامل استان سمنان تا پایان امسال

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری سمنان از مصون‌سازی حوزه انرژی در مقابل حملات سایبری و تدوین طرح جامع پدافند غیرعامل استان به‌عنوان برنامه‌های محوری این اداره کل در سال 97 یاد کرد.

ایرج کارخائی در اولین شورای پدافند غیرعامل استان سمنان در سال جاری از پدافند غیرعامل به‌عنوان یک راهبرد اساسی برای مصون‌سازی کشور در مقابله با تهدیدات نام برد و اظهار کرد: بهره‌گیری از این راهبرد در این شرایط که با افزایش روزافزون تهدیدات دشمن مواجه‌ایم و حفظ سرمایه‌های مادی و معنوی کشور که ماحصل مجاهدت‌های شهیدان و ایثار مردم کشورمان است، امری ضروری است.

وی لازمه تحقق توسعه پایدار را توجه به پدافند غیرعامل ارزیابی و تصریح کرد: توجه به مباحث دفاعی در نظام اسلامی هم در آموزه‌های قرآنی و هم در سیره نبوی و سیره ائمه معصومین مورد توجه جدی بوده است ضمن اینکه هم بنیانگذار انقلاب اسلامی و هم رهبری فرزانه انقلاب بارها بر اهمیت توجه به دفاع از انقلاب و حفظ ارزش‌های آن تاکید فرمودند.

مدیرکل پدافند غیرعامل استان سمنان با بیان اینکه مقام معظم رهبری بر فراگیر کردن پدافند غیرعامل تاکید دارند افزود: دور کردن تهدیدات از جامعه اسلامی مهمترین هدف و سرفصل کاری سازمان پدافند غیرعامل در کشور است.

وی از استان سمنان به عنوان یک منطقه استراتژیک نام برد و گفت: استان سمنان از ظرفیت‌های دفاعی، دانشگاهی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و... برخوردار بوده و از استان‌های مهم و معین پایتخت در بحث پدافندغیرعامل محسوب می‌شود.

کارخائی با دائمی خواندن تهدیدات دشمن، یادآوری کرد: باید کشور برای مقابله با این تهدیدات در همه ابعاد سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، مصون‌سازی و مهیا شود.

وی از تدوین طرح جامع پدافند غیرعامل به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین و محوری‌ترین اولویت‌های کاری این اداره کل در سال 97 نام برد و افزود: قرارداد این طرح خوشبختانه در اسفندماه 96 با شرکت برنده منعقد و هم‌اکنون در حال پیگیری و تدوین است.

این عضو شورای پدافندغیرعامل استان از استقرار مولدهای اضطراری برق در دستگاه‌های خدمات‌رسان برای تداوم خدمات‌دهی در شرایط بحرانی و خطر به عنوان یکی دیگر از برنامه‌های محوری امسال این اداره کل نام برد و گفت: تاکنون 120 ژنراتور در 50 دستگاه با هدف عدم انقطاع در روند خدمات‌رسانی به مردم در شرایط خطر، نصب شده است و تلاش می‌شود ماباقی دستگاه‌ها امسال به مولدهای اضطراری برق مجهز شوند.

وی ادامه داد: دستگاه‌های اجرایی و نهادهای مهم خدمات‌رسان باید از بودجه امسال با اولویت نصب مولدهای اضطراری برق در دستگاه خود استفاده کنند.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری سمنان اضافه کرد: اجرای طرح مصون‌سازی زیرساخت‌های شهری برای پاسخگویی به مردم در شرایط خطر از دیگر برنامه‌های محوری امسال است که با همکاری شهرداری‌ها با هدف کاهش آسیب‌پذیری در مراکز ثقل و نهادها و سازمان‌های خدمات‌رسان عمومی اجرایی می‌شود.

وی از برنامه‌ریزی برای سطح‌بندی زیرساخت‌های مهم استان خبر داد و خاطرنشان کرد: رعایت الزامات پدافند غیرعامل در سازه‌ها و زیرسخت‌های مهم، و همچنین مصون‌سازی حوزه انرژی در مقابل حملات سایبری به عنوان دو برنامه محوری دیگر، امسال با جدیت بیشتری در استان پیگیری خواهد شد.

کارخائی با اشاره به تغیر شکل تهدیدات و دشمنی‌ها در دنیا امروز بر لزومتوجه به پدافند غیرعامل به عنوان یک نیاز ضروری تاکید کرد و گفت: در همین ارتباط اجرای طرح‌ها در استان ملزم به وجود پیوست پدافندغیرعامل شده است.

 
تاریخ به روز رسانی:
2019/01/17
تعداد بازدید:
1996
Powered by DorsaPortal